TRIANON
Két előadás és egy filmbemutató
A téma ugyanaz, a feldolgozás különböző. Hétfőn délután Dr. Raffay Ernő történész professzor, az Antall-kormány egykori politikai államtitkára a Trianoni békediktátum külső és beső okait és következményeit elemezte.
Este Koltay Gábor: Vérző Magyarország című filmjének vidéki ősbemutatóját láthatta a közönség, ugyanis a budapesti Uránia mozin kívül még nem vetítették a filmet. Tanulságos mozielőadás volt.
Kedden délután Popély Gyula egyetemi tanár "Felvidék Trianon előtt és után" című előadásában többek között a Károlyi kormány felelősségét emelte ki. Egy kérdésre válaszolva azt mondta, véleménye szerint nem hazaáruló volt Károlyi Mihály, hanem bűnösen tehetségtelen politikus.
Egy hozzászóló elmondta, szégyen, hogy egy olyan városban, mint Sátoraljaújhely, amelyet triplán sújtott Trianon - hiszen mint megyeszékhely a megyéjét és a várost is szétszakították, - ő egy olyan utcában kénytelen lakni, amelyet Károlyi Mihályról neveztek el. Akár hazaáruló, akár dilettáns politikus volt, szégyen, hogy még mindig a nevét viseli az utca.
Válaszában a történész utalt a jelenlegi parlament felelősségére a Kossuth téri Károlyi szobor eltávolításával kapcsolatban.
Mindkét politikus arra a végső következtetésre jutott kárpát-medencei hazánk jövőjét illetően, hogy a jövő kulcsa a népesedés. "Azé az ország, aki teleszüli" idézte az előadó az elhíresült - de nagyon igaz - mondatot, utalva a fiatal hallgatóság jövőbeli kötelességére.