RENDSZERESEN TÖRVÉNYT SÉRT AZ ÖNKORMÁNYZAT LAPJA
A sátoraljaújhelyi és sárospataki önkormányzat kétheti újságja, a Zemplén című újság ismét - sokadszor, immár a negyedik választás során - megsértette a választási törvénynek a választás tisztaságára vonatkozó alapelvét, amint azt a Helyi Választási Bizottság alábbi határozatában is megállapította:
85/2010. (IX.17.) számú
Sátoraljaújhely Város Helyi Választási Bizottsága a választási eljárásról szóló – többször módosított – 1997. évi C. törvény (továbbiakban: Ve.) 105/A. §. (2) bekezdés d.) pontjában biztosított jogkörében Pasztorniczky István Sátoraljaújhely, Károlyi M. u. 1. szám alatti lakos, a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelölőszervezet képviselője
kifogásának részben helyt ad.
Megállapítja, hogy a Zemplén című időszaki lap szerkesztője megsértette a Ve. 3. § c.) pontjában foglalt az esélyegyenlőség a jelöltek és a jelölő szervezetek között alapelvet, a 3. § d.) pontban foglalt jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvet, valamint eltiltja szerkesztőséget a további jogszabálysértéstől.
Kötelezi továbbá a lap szerkesztőségét, hogy a bizottság határozatát a legközelebbi számban tegye közzé.
A kifogás azon részét, amely a Ve. 3.§ a.) pontja – választás tisztaságának megóvása, választási csalás – megsértésének megállapítását kéri, elutasítja.
A sajtóról szóló törvény megsértése miatti kifogást hatáskör hiányában elutasítja.
A határozat ellen a meghozatalától számított 2 napon belül a B-A-Z Megyei Területi Választási Bizottsághoz címzett fellebbezést lehet benyújtani a Helyi Választási Bizottságnál (Sátoraljaújhely, 3980. Kossuth tér 5.). A fellebbezést úgy kell benyújtani, hogy az a Választási Bizottsága döntését követő 2 napon belül megérkezzen. A fellebbezésnek tartalmazni kell a jogszabálysértés alapját, a fellebbezés benyújtójának nevét, lakcímét, (székhelyét) – lakcímétől eltérő postai értesítő címét. A fellebbezést benyújtó választása alapján a fellebbezésnek tartalmaznia kell telefaxszámát, vagy elektronikus levélcímét, illetőleg kézbesítési megbízottjának nevét és telefaxszámát vagy elektronikus levélcímét.
A fellebbezés benyújtására nyitva álló határidő elmulasztása jogvesztő hatályú.
INDOKOLÁS
Pasztorniczky István, 3980 Sátoraljaújhely, Károlyi M. u. 1. sz. alatti lakos, a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelölőszervezet képviselője kifogást nyújtott be a Zemplén című időszaki folyóirat főszerkesztője ellen a Ve. 3. § a.) pontjában megfogalmazott a választás tisztaságának megóvása, a választási csalás megakadályozása,
c.) esélyegyenlőség a jelöltek és a jelölő szervezetek között,
d.) jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás, a jelöltek és jelölő szervezetek közötti esélyegyenlőségre vonatkozó alapelvek megsértése miatt.
A kifogásában az alábbiakat adta elő:
A Zemplén című, „Sátoraljaújhely, és Sárospatak Önkormányzatának közéleti lapja” alcímmel megjelenő időszaki folyóirat felelős kiadója és felelős szerkesztője rendszeresen, így legutóbbi lapszámában is megsértette a sajtóról szóló 1986. évi II. törvény, valamint a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény előírásait.
Tette ezt legutóbb a postaládába a tegnapi napon – kéretlenül – bedobott „I. évf. 3. szám 2010. szeptember 6.” feliratú lapszámában is, azzal, hogy kérésük ellenére nem közölte a Jobbik sátoraljaújhelyi önkormányzati képviselőjelöltjeinek adatait.
Miután az újság az előző, 2010. I. évf. 2. lapszámának 6. és 7. oldalán teljes oldalas fényképes cikkben mutatta be az MSZP és a FIDESZ jelölőszervezetek képviselőjelöltjeit, a csatolt e-mailben 2010. augusztus 26-án kérte a lap „impresszumában” közölt elérhetőségen Ujj Péter főszerkesztőt, hogy a következő lapszámban jelöltjeik listaszerű felsorolását, majd a későbbi lapszámban a Jobbik jelöltjeinek fényképes bemutatását is közölje.
Ennek ellenére a 2010. szeptember 6.-i 3. lapszámban nem jelent meg jelöltjeik felsorolása, miközben az MSZP és a FIDESZ kampánynyitójáról két terjedelmes cikk is megjelent, a „Fizetett politikai hirdetés” megjelölésű egyéb kampánycikkek mellett.
Fenti kirekesztő szerkesztési gyakorlatával a felerészben sátoraljaújhelyi önkormányzati finanszírozásból – tehát a Jobbik választóinak adóiból is – fenntartott újság felelős kiadója és szerkesztője ismételten megsértette a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény fenti bekezdéseiben foglalt alapelveit.
Véleménye szerint az újság kiadói megsértik ugyanakkor a sajtóról szóló 1986. évi II. törvény alábbi előírásait is:
„2. § (1) A Magyar Köztársaságban mindenkinek joga van arra, hogy tájékoztatást kapjon szűkebb környezetét, hazáját, a világot érintő kérdésekben. A sajtó feladata – a hírközlés más eszközeivel összhangban – a hiteles, pontos és gyors tájékoztatásról való gondoskodás.” – a hiteles tájékoztatás hiánya a Helyi Választási Bizottság jelöltekre vonatkozó 2010. IX. 1. napján hozott határozatainak ismertetési is része lenne a hiteles tájékoztatásának.
11. § (1) A sajtónál hivatásszerű tájékoztatási tevékenységet végző személy (a továbbiakban: újságíró) a hivatása gyakorlása után: …
c) a kapott felvilágosítást, valamint megállapításait kellő körültekintéssel, ellenőrzéssel és a valóságnak megfelelően köteles közzétételre előkészíteni, a tényeket, eseményeket, a maguk teljességében köteles ismertetni;” - a tényeket a kapott felvilágosítás ellenére nem a maguk teljességében közli.
16. § (1) Ha a jogszabály eltérően nem rendelkezik, a sajtóterméken fel kell tüntetni a szerkesztésre és a kiadásra vonatkozó legfontosabb adatokat (impresszum).” – az impresszumban a kiadóra vonatkozó adatok hiányoznak.
Végezetül jogsértést követ le a sajtótermék felelős kiadója és szerkesztője azzal is, hogy a választási szervek határozatait is semmibe veszi, hiszen a 2010. évi országgyűlési választási kampány során a 10. Számú Országgyűlési Egyéni Választókerület Választási Bizottsága 12/2010. (IV.06.) számú határozatában a Jobbik választókerületi kampányfőnöket hasonló tárgyú kifogásának helyt adva eltiltotta a további jogsértéstől – a címében más, de a felelős kiadója és szerkesztője személyében, valamint szellemiségében azonos Zemplén Hírlap – szerkesztőségét a további jogsértéstől. Lám, a jogsértés – amennyiben kifogásomnak helyt adnak – folytatódott.
A fentiek alapján kéri a Választási Bizottságot, hogy a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény 44/A.§. (1) b.) bekezdése alapján bírálja el, és
a) állapítsa meg a törvénysértés tényét,
b) tiltsa el a lap kiadóját a további jogsértéstől,
c) kötelezze a kiadót határozatának közlésére.
A HVB a kifogás áttanulmányozása után az alábbiakat állapította meg:
A Ve. 77. §. (1) bekezdése szerinti kifogást a választásra irányadó jogszabály, illetve a választási eljárás alapelveinek megsértésére hivatkozással bárki benyújthat úgy, hogy az legkésőbb a sérelmezett jogszabálysértés elkövetésétől számított 2 napon belül megérkezzen. A választási bizottság a benyújtott kifogásról a beérkezéstől számított két napon belül dönt.
A Ve. 3.§ a), c), d) pontja alapján a választási eljárás szabályainak alkalmazása során a választásban érintett résztvevőknek érvényre kell juttatniuk az alábbi alapelveket
a) a választás tisztaságának megóvása, a választási csalás megakadályozása,
c) esélyegyenlőség a jelöltek és a jelölő szervezetek között,
d) jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás.
A Zemplén című lap önkormányzati fenntartású időszaki lap, melynek feladata a kiegyensúlyozott tájékoztatás.
A 2010. I. évf. 2. lapszámban a FIDESZ és az MSZP képviselőjelöltjeit teljes oldalas fényképes cikkben mutatta be. A megjelenést követően, 2010. augusztus 26-án – jóval a következő szám megjelenése előtt – Pasztorniczky István kérte a lap szerkesztőségét, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelöltjeinek listaszerű felsorolását tegye közzé. Ezen kérésnek a szerkesztőség nem tett eleget, megsértve ezzel az esélyegyenlőség alapelvét.
A bizottság megállapította továbbá azt is, hogy a lap szerkesztősége megsértette a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvét is az alábbiak miatt:
A szerkesztőség ellen a 2010-es országgyűlési választási kampány alatt a Jobbik Magyarországért Mozgalom hasonló tárgyban kifogást nyújtott be, melynek a 10-es számú OEVB helyt adott (a felelős kiadó és szerkesztő személye azonos volt a Zemplén Hírlap szerkesztőjével). A lap szerkesztői ennek ellenére ismét megsértették az esélyegyenlőség a jelöltek és a jelölő szervezetek között alapelvet, így megállapítható a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlásba ütköző magatartás.
A bizottság a főszerkesztő azon álláspontját, hogy az e-mail spam-ra érkezett nem fogadta el, mert álláspontja szerint:
1.) nem bizonyítható, hogy a levél valóban spam-ra érkezett,
2.) elvárható egy újság főszerkesztőjétől, hogy – mivel elérhetőségként egyedül az e-mail cím van megadva az újság impresszumában – akár a spam-ra érkezett leveleket is megnézze,
3.) a Zemplén újság önkormányzati finanszírozású újság, így köteles lett volna a főszerkesztő a gyors és hiteles tájékoztatás céljából – akár a Helyi Választási Irodától is beszerezve az információkat – az induló jelöltekről tájékoztatást adni.
A bizottság ugyanakkor megállapította, hogy a Ve. 3.§. a.) pontjába foglalt, a választás tisztaságának megóvása, a választási csalás megakadályozása alapelv megsértése nem valósult meg, mivel a választás tisztaságának megóvása, a választási csalás azon magatartásokat foglalja magában, melyek azt eredményezik, hogy a választás valódi, a választópolgárok akaratát tükröző, és formális eredménye eltér egymástól. A szerkesztőség kifogásban leírt magatartása azonban fentieket nem valósítja meg, ezért a bizottság a kifogás ezen részét elutasította.
A kifogás sajtóról szóló törvény megsértése miatti részét a bizottság hatáskör hiányában utasította el az alábbiak szerint.
Kifogást választásra irányadó jogszabály, illetve a választási eljárás alapelveinek megsértésére hivatkozással lehet benyújtani.
A sajtóról szóló 1986. évi II. törvény rendelkezéseit a plakát készítése során (Ve. 42.§.) kell alkalmazni (pl. impresszum megjelenítése). Ezen túlmenően kifogást benyújtani sajtóban megjelentetett vagy meg nem jelentetett cikkek alapelvekbe való ütközése esetén lehet a sajtótermék előállítójával szemben. Ezért a kifogás ezen részét a bizottság hatáskör hiányában elutasította.
a) megállapítja a jogszabálysértés tényét,
b) a jogsértőt eltiltja a további jogszabálysértéstől,
A Ve. 44/A. §. (2) bekezdése szerint ha a választási bizottság a kifogásnak helyt ad, a 78. § (1) bekezdésében foglalt jogkövetkezmények alkalmazásán túl kötelezheti az időszaki lap szerkesztőségét, a műsorszolgáltatót, illetőleg a hírügynökséget, hogy határozatát vagy annak rendelkező részét …
b) folyóirat esetében a legközelebbi számban azonos módon,
tegye közzé.
A Helyi Választási Bizottság ülésén megjelent Ujj Péter főszerkesztő közölte, hogy ennek eleget téve a legközelebb megjelenő újságban – mivel az újság már nyomdában van – leadja a még meg nem jelentetett jelöltek, így a Jobbik jelöltekkel kapcsolatos információkat is.
A kifejtettekre figyelemmel a HVB a Ve. 78.§. (1) bekezdése alapján megállapította a jogszabálysértés tényét, valamint kötelezte határozatának a következő lapszámban történő közzétételét.
A határozat a Ve. 3.§-ának a.) c.) d.) pontján, a 44/A.§-án, 77-78.§-ain, 105/A §. (2) bekezdésén alapul. A fellebbezési jog biztosítása a Ve. 79. §, 80. §-án alapul.
Sátoraljaújhely, 2010. szeptember 17.
|
Ifj. Dr. Barati Béla |
|
HVB elnök |